Mis on banneripimedus (banner blindness)?

Tagasi Kaupo Kalda Kirjutas: Kaupo Kalda 11.november 2009

Banner blindness, banneripimedus

Eile külastas OKIA Akadeemiat Jüri Kaljundi, arutlus käis online-reklaami ehk displeireklaami oleviku ning tuleviku teemadel. Üks nähtuseid, mis teemaga haakub, on banneripimedus. "Banner blindness" ehk banneripimedus iseloomustab külastajate käitumist veebilehtedel banneritega: veebibannereid ignoreeritakse, märgatakse ja klikatakse üha vähem. Võta näiteks Delfi või Postimees: lähed lehele ja tead ette, kus on sisuosa, silm liigub sinna automaatselt.

Jüri kirjutas sellest hiljuti artiklis "Bannerid ei ole klikkimiseks", tsiteerin: 92% inimestest ei kliki peaaegu kunagi ja 84% mitte kunagi. Veebibannerite mittemärkamise ja -klikkimise tendents on süvenev, seda näitavad üha langev CTR (click trough rate) kui ka otsesed mõõtmised eye-trackingu (vt video allpool) abil.

Vastumürgi retsepti tegelikult eriti ei teata ning praegu soovitatakse arvestada, et bannerid toimivad eelkõige branding-vahendina, pikaajaliselt ning viis selle efektiivistamiseks on püüda vaataja tähelepanu võimalikult pikaks ajaks (loovad interaktiivsed bannerid jms). Tsiteerides veel Jüri artiklit: "Positiivse poole pealt selgus, et kuni 30% bänneri nägijatest külastas lähima 3 kuu jooksul bänneritel reklaamitud saite" ja "Bännerreklaami kampaaniaid kaubanduse sektoris uurides selgus, et 82% bännerkampaaniate puhul tõusis reaalne offline müük".

Lisan siia ühe 2min video sellest kuidas eye-tracking süsteem töötab: vastavad vahendid jälgivad inimese pupilli liikumist. Demonstreeritakse ka banneripimedust (vt Virgini bannerit lehe keskel)