Blog

Kirjutame veebiteemadest, turundusest, tehnoloogiast.

Widget

Kaupo KaldaKaupo Kalda

Kirjutas

Kaupo on OKIA asutaja (1996) ja üks Eesti kogenumaid veebi-professionaale. Tema igapäevane töö on aidata kliendil leida sobiv idee. Ta on osalenud mitmete (ka rahvusvaheliste) erialakonkursside zhüriis ning kuulub Art Directors Club of Estonia ridadesse. Lisaks veab ta Eesti loetuimat turundus- ja veebiarendusblogi ning Facebooki lehte - meie enda omi. Kaupo on Veebiklubi, Metrix.ee ja Help.ee asutaja, vabal ajal armastab reisimist ja drooniga pilditegemist. Loe ka Best Marketingi persooniintervjuud.

11. november 2009

Mis on banneripimedus (banner blindness)?

Banner blindness, banneripimedus

Eile külastas OKIA Akadeemiat Jüri Kaljundi, arutlus käis online-reklaami ehk displeireklaami oleviku ning tuleviku teemadel. Üks nähtuseid, mis teemaga haakub, on banneripimedus. "Banner blindness" ehk banneripimedus iseloomustab külastajate käitumist veebilehtedel banneritega: veebibannereid ignoreeritakse, märgatakse ja klikatakse üha vähem. Võta näiteks Delfi või Postimees: lähed lehele ja tead ette, kus on sisuosa, silm liigub sinna automaatselt.

Jüri kirjutas sellest hiljuti artiklis "Bannerid ei ole klikkimiseks", tsiteerin: 92% inimestest ei kliki peaaegu kunagi ja 84% mitte kunagi. Veebibannerite mittemärkamise ja -klikkimise tendents on süvenev, seda näitavad üha langev CTR (click trough rate) kui ka otsesed mõõtmised eye-trackingu (vt video allpool) abil.

Vastumürgi retsepti tegelikult eriti ei teata ning praegu soovitatakse arvestada, et bannerid toimivad eelkõige branding-vahendina, pikaajaliselt ning viis selle efektiivistamiseks on püüda vaataja tähelepanu võimalikult pikaks ajaks (loovad interaktiivsed bannerid jms). Tsiteerides veel Jüri artiklit: "Positiivse poole pealt selgus, et kuni 30% bänneri nägijatest külastas lähima 3 kuu jooksul bänneritel reklaamitud saite" ja "Bännerreklaami kampaaniaid kaubanduse sektoris uurides selgus, et 82% bännerkampaaniate puhul tõusis reaalne offline müük".

Lisan siia ühe 2min video sellest kuidas eye-tracking süsteem töötab: vastavad vahendid jälgivad inimese pupilli liikumist. Demonstreeritakse ka banneripimedust (vt Virgini bannerit lehe keskel)

Meeldib?